Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Konceptuální poprava dalšího sochařského ateliéru na AVU

Prof. Zeithamml: Figurální výuka končí, za dvě, tři generace přijde zase. Komisaři Gaučíková, Vaněk, Míča, Lukáš Rittstein, Pospiszyl, Juříková (i ty Magdo?), Záhoranský, Lang, Morganová získávají titul katsoch.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 5.5.2016 19:28  •  Přečteno: 4597x

Soud Blažek versus Art Kodiak 25. 5. 2016

Soud Blažek versus Art Kodiak 25. 5. 2016, 14 hod, 0vocný trh 14, Praha 1, č. dveří 8, přízemí. Vhodné jako úvod do praxe pamatkového gangsterismu pro začínající restaurátory.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.5.2016 11:13  •  Přečteno: 4419x

Slavíme!

navzdory exstarostovi Lomeckému, se atelier sochařky Hany Wichterlové na Újezdě stal kulturní památkou.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 8.11.2018 12:25  •  Přečteno: 3219x

Nedělní dopoledne, rozhlas Vltava, mše, křesťanská kazatelka:

„Aby byl organismus zdravý, musí být zdravá každá jeho část.“ Samozřejmě to s námi myslí dobře, stejně jako lékárny a také kdysi Pol Pot, který ale potom ty nemocné části začal („je nutno vyříznout vřed“) řešit ve velkém.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 9.3.2016 16:02  •  Přečteno: 4277x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2015 51, K O M E N T Á Ř E, 2015

Vážení delegáti kongresu konfederace umění a kultury!

Reaguji na dopis z 11. 7. 2014 Ministerstva kultury doručený také KUKu.

Památková inspekce MK na protest OOR proti způsobu restaurování kamenného pláště soch a reliéfů Národního divadla postmodernisticky odpovídá: „U plošných částí fasády se bude jednat pouze o jejich obnovu, nikoli o restaurování. Požadavek, aby na obnově fasády ND pracovali pouze kvalifikovaní pracovníci – restaurátoři, nemá podle Pam. inspekce oporu v zákoně.“ (stížnost se ale týkala reliéfů a soch, které JuDr. M. Zídek putinovskou lstivostí do odpovědi nezahrnul, a to mu dovolilo závěr: „Památková inspekce konstatuje, že ačkoliv nebyly některé práce při obnově fasády ND provedeny v souladu s vydanými rozhodnutími orgánu SPP, v samotném provedení prací neshledala PI zásadní nedostatky“. Potud dnes běžný postmodernismus chytré horákyně. A teď prachsprostá lež Judr. Zídka: „Kamenný plášť včetně soch byl natřen (v rozporu s rozhodnutím příslušných orgánů) akrylátovým nátěrem“. Ve skutečnosti byl „natřen“ průmyslově vyráběným silikátovým nátěrem Primalex. Oba dva nátěry jsou na pískovec na památkách nevhodné a silikátový je o to horší, že je neodstranitelný bez úbytku kamenného materiálu. Ani výrobce ho na pískovec nedoporučuje. Považuji způsob „obnovy“ (výraz MK) Národního divadla za zločinné spolčení firmy Art Kodiak, Mgr. J. Fialy, Státní památkové péče, Dr. Jerje a Ministerstva kultury Judr. Zídka. Navíc byly sochy zkolaudovány s viditelnými nedostatky, které tuto památku z pohledu z dálky krátkodobě začlení do pražského Disneylandu a nesprávná technologie zapříčiní v horizontu 10–15 let její poničení. Oslovil jsem odborníky, ústně jsem našel pochopení, ale otřesné mafiánské poměry v restaurování způsobují, že ačkoli se jedná o Národní divadlo, nikdo se do střetu s kmotry nehrne. Nezbývá mi než se obrátit na Vás, členy Konfederace umění a kultury, kterým na Národním divadle jak jste dokázali záleží, abyste nám pomohli vyvinout tlak na instituce, které to mají na starosti. My doufáme, že ne všichni v nich se třesou o svá koryta. 

Ak. soch. Michal Blažek, předseda Odborové organizace restaurátorů (projev na kongresu KUKu k 25. výročí založení a 15 letému výročí založení OOR, dne 21. 4. 2015)

 

print Formát pro tisk