Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Bezhlavý jezdec na bílém koni, či kůň sám,

Viléme, Hynku, Jarmilo, běda, strašlivý prznič Lady Josefa a češtiny k další aféře na AVU (po rozkradenem ERASMOVI), a to Nezmizelé stříbro, vece:

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 20.12.2016 11:38  •  Přečteno: 109927x

Změna

Příští „…prostor pro Zdeňka Palcra“ v Archivu DOXu, Poupětova 1, Praha 8 se koná již ve čtvrtek 7. 4. v 18 hodin. Bude čten jeho text Giacomettiho postřeh 2 i komentující „Co námi se děje“ od Petra Rezka.

Hostem opět Antonín Kosík

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 13.3.2016 16:15  •  Přečteno: 3647x

Rehabilitace Vlasovců?

Foldyna se Semelovou oslavili tradičně 7. 5., s obchodními dealery firmy Harley & Davidson pro Asii, osvobození Prahy armádou generála Vlasova.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 14.5.2018 18:13  •  Přečteno: 6685x

Giacomettiho postřeh

Dosud, pokud vím, nepublikovaný text Zdeňka Palcra – pokračování pracovní verze, únor 1982
Rozvíjení významu odpovědi na otázku v čem je rozdíl mezi objektem a uměním zobrazujícím k otázce: „…Proč by mouchy měly být bez umění?“ (R. Smithson, Příběhy se zrcadly – cestování po Yucatanu, Artforum, 1969) Přiblíží i důvod, proč otázku rozdílu mezi objektem a uměním zobrazujícím jsme položili: „…a navrhl jsem pojetí poesie jako živoucího celku veškeré poesie, která kdy byla napsána…“ (T. S. Eliot – Tradice a individuální talent, Listy pro umění a kritiku, 1933)

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 29.6.2016 14:53  •  Přečteno: 4258x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2016, A V U

AVU proti zlu

Zdálo se, že Vaňkův text je parodií na Orwellova ptydeptická ministerstva. Na konci ale je jasné, že to nebohý pisatel myslí vážně. Rektor AVU, odborný asistent T. Vaňek, jehož brzodocentůra na UMPRUM je prý jedinou překážkou spojení obou škol, se po finanční kontrole na AVU kouřovou clonou připravuje na úlohu politického mučedníka, očekávaje brzké tepláky za rozkrádání školy.

Ohlasy na nástěnce: Studentka bc. Markéta Donátová chce vrátit školné kvůli „děsivé úrovni“ dosazených pedagogů ve zmanipulovaných konkurzech. Píše rektorovi: „Největším zřídlem ZLA v bezprostředním okolí jste VY.“ Na závěr mu vyčiní, že ze školního bufetu udělal nejdražší podnik v okolí. Písemně proti textu protestuje také docent Perič. Ostatní oslovení profesoři a pedagogové se od textu „dobrovolného hasiče a fotbalisty z Vysočiny“ mluvícího hlasem AVU distancují, protože s nimi nebyl konzultován. Prý to asi napsali rektorovi externí poradci, kteří ho za školní peníze jako figurku řídí. 

Pozn.: Moje osobní zkušenost s bufetem (Akademickým klubem): Distribuoval jsem tam Sochařský zpravodaj, když ho číšník začal hostům vytrhávat z ruky a vykazovat mě energicky ven. Po protestech, že pouze naplňuji právo občanů na informace, se z pingla vyklubal člen Akademického senátu – praetoriánské to gardy rektorátu Konyšev. 

Nově jsou vypsány tři konkurzy a vedení AVU se pokouší o nemožné. Na místa profesorů Sopka, Zeithammla a Lindovského najít nějakého držitele Chalupeckého ceny, který bude umět modelovat, kreslit a malovat. Zároveň začíná honička na rychlokvašné docenty. Ještě nikdy v historii AVU nečouhala rektorovi sláma z bot tak jako nyní a to tam za komunismu chodili hlavouni v holinkách nebo v nažehlených montérkách.

Do toho nějaký dobroděj se ve sněmovně snaží odhlasovat převedení udělování akreditací na samotné vysoké školy. Asi je toho názoru, že pravá demokracie si musí projít svým obdobím studentských barikád. Po zvýšení samostatnosti škol se rektorem bude moci po odborném asistentu (jako na AVU) stát i třeba zradikali-zovaný školník.

print Formát pro tisk