Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Zdeněk Palcr – Giacomettiho postřeh

„Nemá-li druhá polovina 20. století významné umění zobrazující, nemá významné výtvarné umění. Objekt neod-děluje, proto je to co se jeví tak mocné, neuchopitelně, nepochopitelně nebo hrozivě, že drtí. Ve ztotožnění s touto mocí je moc i ochrana. Aby se objevilo to, co se takto jeví, musí je od-dělit od skutečnosti a obrazovost se musí od-dělit. Giacomettiho postřeh byl správný, zůstavá otevřenou otázkou, je-li možnost volby. Princip totožnosti je mocnější, je tedy třeba jistá síla k tomu, aby se od-dělilo to, co se jeví. Tuto sílu, zdá se, 2. pol. 20. století v sobě nemá…“

Zdeněk Palcr – Giacomettiho postřeh, 1980 (RR42/99)
 

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 6.6.2014 19:58  •  Přečteno: 5748x

#SaveOlegSentsov

#SaveOlegSentsov#SaveOlegSentsov

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 30.5.2019 17:22  •  Přečteno: 3266x

„Objekt je před sochami a obrazy chráněn jako trpaslík na zahrádce.“

Giacometti první v polovině dvacátého století zavrhl ve své tvorbě objekty a vrátil se k figurálnímu sochařství. „Princip totožnosti je mocnější, je tedy třeba jistá síla k tomu, aby se od-dělilo to, co se jeví. Tuto sílu, zdá se, druhá polovina dvacátého století v sobě nemá,…“ (Giacomettiho postřeh, Zdeněk Palcr, pracovní verze, samizdat, leden 1982, dále RR 42/1999, Michal Blažek – Sochy, 2000, Arbor Vitae)

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 7.2.2016 11:16  •  Přečteno: 4880x

O Brnu se v Praze mluví!

V soutěži na pomník Skácelovi byl v podmínkách kvůli sběračům kovu zakázán bronz.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 12.6.2015 19:10  •  Přečteno: 4825x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2014 21, K O M E N T Á Ř E, 2014

Pajerizace 17. listopadu

Například u Řečických (v Galerii Mladých) zasedalo OF s Havlem a konala se zde také první zahraniční tisková konference, kde ještě pochopitelně nebyli žádní tuzemští mediálové.

„Po dvou chaotických dnech u Řečických jsme se přesunuli do Laterny Magiky“. To je jediná zmínka v několikakilové dějinotvorné publikaci (M. Žantovský – Havel, Argo), a to máme štěstí, že tam autor tlumočil neboť jinde není většinou nic. Vypadá to, že mezi Činoherákem a Laternou Magikou byl Havel dva dny na balkoně. Přestože práh Řečických nikdy nepřekročil žádný herec, vzpomíná Marta Kubišová v tisku, že pro ni Havel na balkon poslal Ondřeje Vetchého. Známá záměna za celebritu je častá, pohádkový je ale melodram: Havel telefonuje z balkonu k Řečickým, ať seženou Vetchého, ať přivede zpěvačku, ať za 10 minut dojme milion lidí. Skutečnost byla taková, že sochaři a malíři už od soboty ovládali jediné dva stoprocentně čisté a autonomní prostory: U Řečických a Špálovku. Proto tam šlo OF. V Mánesu, školách a divadlech se ještě míhalo stávající vedení. Než se divadelní panstvo sjelo z natáčení seriálů, tak byla Galerie Mladých prostě jedinou možností. Zmíním důležitou nezajímavost: Řečičtí a Špálovka byly pod sochařským vedením a paní Kubišovou na Václavák prodral samozřejmě sochař. Po otevření hranic Havel i po přestěhování do Laterny využíval zadní místnost truhlářské dílny pro první setkání s Janouchem, Schwarzenbergem a dalšími navrátilci. Hojně tam klepali popel z cigaret do pilin.

Michal Blažek

 

print Formát pro tisk