Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Brouk u Stromovky

Galerie Lajka naproti AVU do 31. 10. zajímavě připomíná Bohuslava Brouka (1912–1978), buřiče avantgardy a formálního dědice letenského Brouka a Babky či Bílé Labuti.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 29.10.2014 9:46  •  Přečteno: 3779x

Ředitelka se nechce asi nechat zavřít.

Galerie hl. města Prahy měla před dvěma měsíci vyhlásit soutěž na realizaci pomníku Jana Palacha, odložila to dvakrát, naposledy včera. Je těžké vyhlásit soutěž na něco, co Kněžínek s Bémem už dávno kamarádsky dohodili A. Kašparovi a ten to má už několik let hotové (za několik miliónů). Ředitelka se nechce asi nechat zavřít.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 1.4.2015 21:13  •  Přečteno: 3501x

Návštěva divadelního představení na Akademii výtvarných umění

Prostor tu je ”strukturálním momentem“ bytí. Bytí ”nás… umisťuje do celku jsoucna“ a moc bytí je tu mocí distance. Umisťování se odehrává tak, že nás ”od jsoucen… zároveň distancuje“. A právě distance umožňuje věcem objevit se. (Haptická ozvěna – výklad textu Jana Patočky Spisovatel a jeho věc a Úvahy nad Readovou knihou o sochařství, k teorii plastičnosti, RP)

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 10.6.2014 21:22  •  Přečteno: 5574x

Save Oleg Sentsov

Save Oleg Sentsov#SaveOlegSentsov

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 19.7.2018 20:10  •  Přečteno: 4534x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2016, K O M E N T Á Ř E

Polpot zachránce kultury

V Kambodži byla běženecká vlna řešena na rozdíl od nás nikoli pouze elektricky nabitým ostnatým drátem, ale souvislým pásem minových polí.

Miny dodávaly do Kambodže snad všechny civilizované země světa. Viděl jsem jak na vesnické svatbě používají jako gongu pláště z československé protitankové.

Dodnes platí nabídka dvacetiletého bezplatného pronájmu odminovaného území. Denně dochází ještě dnes k několika těžkým úrazům. Líheň nejextrémnějších komunistických diktátorů byla na západních univerzitách.

Konceptuální systémy, které polpotovci nasáli během studií v Paříži a Berlíně pak dovedli do praxe v Kambodži (stejně jako Hodža v Albánii). Zavedli také některé novinky. Od Maa se naučili vymývat mozky, na rozdíl od nacistů a komunistů při výsleších využívali psychoanalýzu (komunisté a nacisté pohrdali touto „buržoazní či židovskou pavědou“) a zrušili peníze. V tom je v honbě za „horizontální rovností“ nepřekonala ani Severní Korea. Všechnu obrovskou úrodu rýže na základě otrokářského systému směnili s Čínou za zbraně a naftu. Vše bylo tajné, lidé nesměli spolu bez povolení mluvit, smát se a to i pod trestem smrti. Rozdíl levice od pravého Islámského státu ale je: Pol Pot prohlásil, že hinduistické a bud-dhistické památky v Angkoru jsou dílem khmérského lidu, a tím je zachoval pro naši dobu. Lidských obětí byly miliony, refugies také, jsou teď po celém světě, i u nás žije několik pamětníků. Jsou to naši občané. Rozhovory s nimi najdete v příštích Babylonech.

print Formát pro tisk