Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Ředitelka se nechce asi nechat zavřít.

Galerie hl. města Prahy měla před dvěma měsíci vyhlásit soutěž na realizaci pomníku Jana Palacha, odložila to dvakrát, naposledy včera. Je těžké vyhlásit soutěž na něco, co Kněžínek s Bémem už dávno kamarádsky dohodili A. Kašparovi a ten to má už několik let hotové (za několik miliónů). Ředitelka se nechce asi nechat zavřít.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 1.4.2015 21:13  •  Přečteno: 4241x

Dne 14. 11. 2018 v 15,06 Hlavní nádraží, směr Kutná Hora, výstava sochaře Šalouna v GASKu.

Dne 14. 11. 2018 v 15,06 Hlavní nádraží, směr Kutná Hora, výstava sochaře Šalouna v GASKu. Ladislav Šaloun, Osud (#MeToo).

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 8.11.2018 12:16  •  Přečteno: 3728x

Reportáž z průběhu talentových zkoušek bezdomovců na AVU

Novinka, kterou rektor T. Vaněk realizuje své vize o „nutnosti rozšíření platforem lidských zdrojů na AVU“ přišla poté, co bezdomovci úspěšně excelují na jevištích divadel. Dostavilo se očekávaně dosti zájemců o studium.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 26.2.2015 18:52  •  Přečteno: 5097x

Konkurz na místo pedagoga AVU

Sochaři Jiří Středa, Michal Blažek a další se připojují k profesoru Hendrychovi a na protest proti praxi předem rozhodnutých konkurzů se nebudou ucházet o místo sochařského pedagoga na AVU

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 17.4.2015 12:04  •  Přečteno: 4769x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: K O M E N T Á Ř E, Soudy a pře, 2020

Blažek versus Kodiak

Po sedmi letech byl odvolacím soudem potvrzen rozsudek obvodního soudu v Praze 1. Restaurátorská firma Kodiak musí do 3 dnů od nabytí pravomoci zaplatit nejen odměnu za restaurátorský dozor a vedení stavby Národního divadla ak. soch. Michalu Blažkovi, ale i úroky za 7 let, soudní výlohy a mzdu advokátům, což několikanásobně navýší původní sumičku.

Oblíbená praktika firem, a to nejenom restaurátorských, je nezaplatit poslední výplatu před tím, než je práce zaměstnance skončena, z důvodu toho, že byla např. nekvalitní – ačkoliv k ní za celý měsíc nikdo připomínky neměl, a navíc byl pracovník najatý za hodinovou mzdu pod dohledem odborníka.

V restaurování při najímání umělců či studentů na pomocné práce je tento modus operandi úspěšný, neboť by při protestu pracovník získal pověst potížisty a už by ho nikdo nezaměstnal. V tomto případě Kodiak využil i tísně svých pracovníků – narození dítěte či soudy s neplatičem alimentů – a hlavně toho, že zásadně nesepisuje s pracovníky smlouvy. „Přece si věříme,“ říká na začátku, a tak je pak těžké něco dokazovat. Můj případ, i když se trochu lišil, jsem dokazoval 7 let, což si dovoluji tvrdit, že by nikomu jinému nestálo za to. Ani mně ne, kdyby nešlo o víc než těch 30 tisíc korun.

Advokát Kodiaku se snažil soud přesvědčit o lecčems. Nejvíce mne fascinovalo, že tvrdil, že nekvalifikovaní pracovníci firmy Kodiak nepotřebují žádný odborný restaurátorský dozor, že stačí, když je na začátku stanoven restaurátorských postup prací, a poté již podle tohoto postupu může kdokoli práce provádět samostatně. Kdyby advokát Kodiaku soud přesvědčil a vyhrál, koledoval by si Kodiak o odebrání licence Ministerstva kultury pro restaurování památek. A to je Národní divadlo nejen památkou, ale navíc Národní kulturní, a u těch jsou nároky na odbornost ze zákona ještě vyšší. I tak jsem při mohl prohrát, protože Kodiak dlouho odmítal vydat stavební deníky. Ty byl po urgencích a hrozbách pokutou po 5 letech soudu přinucen vydat a jeho konstrukce obrany se zhroutila. Využil všech obstrukcí, aby soud prodloužil, asi abych to vzdal.

Několik stání, několik odročení, odchod soudkyně do důchodu, nemoci advokáta protistrany, výměna advokáta protistrany a nakonec jeho způsob zastupování potvrdil to, co se učí na právnické fakultě o sv. Ivovi, který má dokonce sochu na Karlově mostě: ačkoliv to byl advokát, byl to slušný člověk....

Co bylo příjemné, byla podpora lidí v oboru znalých věci, a naopak nepodpora restaurátorských a akademických autorit, alespoň podle postavení. Čeho se bály, co by mohlo poškodit jejich pozice? Nějaká mocná mafie? Vždyť vše, oč jsem 7 let usiloval, oni pokud vím pateticky vštepovali studentům do hlavy (jedním jejich absolventem byl i Kodiak), a to etický přístup k restaurování. Krásné řečičky a teorie, kterou by znečistili praxí, či strach o postavení?

Různé světové restaurátorské školy mají několik etických kodexů. U nás jím je diplom a licence, a občas obstarožní kodex z roku 1946, i zastaralý památkový zákon, který nedodržuje téměř nikdo, ale i ten, kdyby byl vymáhán, by zamezil Klondajku některých restaurátorských firem.

Důsledkem jsou samozřejmě škody, někdy nevratné.

Další soud Kodiaku opět žalovaného za nezaplacení za restaurátorské práce bude, dá-li koronavirus, 14. 4. 2020 ve 12 hod. u obv. soudu v Praze 1.

print Formát pro tisk