Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Kurátoři a kunsthistorici na stromě života

Sochařství a malířství by prospělo, kdyby byli kurátoři a kunsthistorici rozvěšeni na strom života.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 1.4.2015 21:10  •  Přečteno: 1119x

Blažek versus Kodiak

Po sedmi letech byl odvolacím soudem potvrzen rozsudek obvodního soudu v Praze 1. Restaurátorská firma Kodiak musí do 3 dnů od nabytí pravomoci zaplatit nejen odměnu za restaurátorský dozor a vedení stavby Národního divadla ak. soch. Michalu Blažkovi, ale i úroky za 7 let, soudní výlohy a mzdu advokátům, což několikanásobně navýší původní sumičku.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 26.3.2020 12:40  •  Přečteno: 19x

Reportáž z průběhu talentových zkoušek bezdomovců na AVU

Novinka, kterou rektor T. Vaněk realizuje své vize o „nutnosti rozšíření platforem lidských zdrojů na AVU“ přišla poté, co bezdomovci úspěšně excelují na jevištích divadel. Dostavilo se očekávaně dosti zájemců o studium.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 26.2.2015 18:52  •  Přečteno: 1975x

Soutěž Tří Portrétů

Soutěž Tří PortrétůMěstské muzeum Hořice a Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska uvádí Soutěž Tří Portrétů – Václav Havel, Antonín Holý, Jan Kaplický

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.4.2015 9:57  •  Přečteno: 1832x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2014 15, Sochařské soutěže a sympozia, 2014

Sochařské sympózium Lysolaje, 2014

Sochařské sympózium Lysolaje, 2014Prostorové útvary jsou vystaveny různým hodnocením. Jedním z nejvýstřednějších je Badt-Palcrův index sochovitosti. Pojďme se spolu pokusit stanovit jeho hodnotu na výsledcích sochařského sympozia v Lysolajích – Kaménce.

Začneme u sochařského staršiny Milana Váchy, který je posedlý sluncem. Nemůže ale na něj vyzrát jinak, než tím, že mu neustále připomíná jeho polohu kolik je hodin. Zatímco na předcházejícím sochařském sympoziu v Litoměřicích ze stejného kamene „vyrobil“ objekt sestávající se ze tří částí a dokonce udělal uprostřed korpusu vlivem dobové módy díru, v Lysolajích, v mnohem sochám příznivější atmosféře vytvořil Vácha homogenní plastiku a dosáhl indexu 0,69, zatímco v Litoměřicích pouze 0,17. Švaříček Rašva vřetenovitou orientovaností s detaily více plastickými než malebnými a dokonce originálními. Zabodoval na 0,75. Dana Talaveru pronásledují dvě vize – je to on sám a žába, která se mu zjevuje několikrát do roka. A to, zvláště když pobývá na Vlašimsku, jako žabí domina Járy da Cimrmana, jehož intimní život se badatelům stále rozplývá ve fosforeskujících záblescích. Talavera se rozhodl vnést do mlýna pevný tvar a kousnout do ožehavých tajů života našeho klasika. Velmi dobře řemeslně a sochařsky zpracovaný námět se někomu bude zdát příliš konvenční, o to více jej ocení blízká mateřská školka. Index sochovitosti 0,79. Libor Pisklák vyrobil čistý objekt nazvaný Relikviář, předmět, který po vzoru soch vyzdvihl na piedestal. Od ostatních se liší zřejmým zájmem ponechat na povrchu stopy vrtáků a brusných kotoučů a dociluje více malebného než plastického výrazu, střídáním stupňů tvrdosti povrchu - Badt-Palcr index 0,25. Moje socha vychází ze stovkami let opakovaného hinduistického prostorového kánonu tanečnice apsary. Po dobu pěti měsíců, kterou jsem strávil jejím vytvářením jsem měl pocit, že se celou dobu modlím. Index bude určitě větší než 0,5 a rozhodně nedosáhne hodnoty 1.

print Formát pro tisk