Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Soutěž tří portrétů

Soutěž tří portrétůSdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, Akademie věd ČR a Obec architektů Vás zvou na zahájení výstavy výsledků soutěže sochařských portrétů prezidenta Václava Havla, prof. Antonína Holého, arch. Jana Kaplického. Vernisáž se koná 7. 1. 2015, v 17 hodin v sále ICAVI, budova Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Výstava je otevřena 8. 1.–28. 1. 2015, pracovní dny v 10–18 hodin.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 18.12.2014 8:57  •  Přečteno: 2299x

Zdeněk Palcr (1927–1996)

Zdeněk Palcr (1927–1996)Zdeněk Palcr (1927–1996)

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.12.2014 9:48  •  Přečteno: 2593x

Jaroslav Blažek Michal Blažek

Jaroslav Blažek Michal BlažekVýstava obrazů a kreseb > Jaroslav Blažek, výstava plastik > Michal Blažek

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.11.2015 9:57  •  Přečteno: 1498x

M. B. světí khmérský Nový rok omýváním soch Buddhy.

M. B. světí khmérský Nový rok omýváním soch Buddhy.M. B. světí khmérský Nový rok omýváním soch Buddhy.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 25.4.2016 19:24  •  Přečteno: 1286x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: K O M E N T Á Ř E, 2019

Tlustá čára

Tlustá čára

Akce (patrně Patrika Krásného) „Mucholapky“. 

Přítomní byli vyzváni, aby na ně nalepili věci z kapes. 

Konec 70. let, Hynkův dvůr.

To, že R. Krauss píše, že v 60. letech měli konceptualisté a minimalisté udělat tlustou čáru za minulostí umění, tak i když to proklamovali, nestalo se tomu tak. Kunsthistorici a většina „ne-umělců“ se podvolila a začlenila se do uměnovědného provozu.

U nás, se zpožděním, si z odmítnutí umění udělali koryta na školách, které slovo umění mají v názvu. Nutno dodat, že s dostatečnou prodlevou, aby se jejich produkce (konceptuální) dala nazvat výlučně akademickou pro opakovaná klišé. Jak se může vyučovat něco, co nemá název? Kde je hranice mezi sochou a ne-sochou? Je to ne-krajina, ne-architektura či ne-hmotná socha? Martina Navrátilová, tenistka, měla hranici, která byla pro většinu dříve nepředstavitelná. Ale nyní, za tou hranicí, jsou další sportovkyně (trans gender), takže Navrátilová se stala konzervativní zpátečnicí... Hranice, zdá se, je u každého jiná – ale je. Kde ji máte vy? Na AVU a UMPRUM je zakázáno zpochybňování zpochybňování a pak už jenom zpochybňování rektora, který odvozuje svou legitimitu od prezidenta Zemana, a který si je vědom způsobu, jak lze lehce zmanipulovat senát pro rektorský puč a tak vytvořil ryze osobní institut – Disciplinární komisi, která je podřízena pouze jemu, a která může na členy senátu sbírat kompromitující materiály a držet ho tak na uzdě. Jeho vůle k prosazení svého (hlavní náplň Vaňkova ateliéru) + pretoriánská garda = prastarý fašistický algoritmus. Najmenovaní členové disciplinární komise k členství (kromě Dopitové) přišli asi jako slepí k houslím. Budou se potom možná divit, co budou muset podepisovat. První úkol dostala odhalit organizovanou skupinu studentek specializujících se na svádění profesorů. Její činnost byla sice utlumena nuceným odchodem některých potentních pedagogů, nicméně nebyla úplně vymýcena. Rektorát proto preferuje při konkurzech na pedagogická místa vedoucích a asistentů buď přímo manželata, nebo alespoň partnerata.

AVU UMPRUM všichni jste pokrytci. Knížák vám ukázal cestu k post-maloměšťáctví. Měli jste si v nějaké jeskyni pořádat svoje akce a ne podlým pučem ovládnout uměleckou instituci postavenou pro sochařství a malířství. Zachránilo by vás, kdybyste odtáhli na Žižkovské nádraží nebo do Pragovky a tam zpytovali svědomí. Zdiskreditovaní jste od hlavy až k patě. Lačníte po titulech a funkcích jako snad nikdo v historii a jste schopni pomazat hovnama i čistého Witmanna.

print Formát pro tisk